Мешканці Радомишльського району йдуть війною на бізнесменів, які зібралися поруч з їхніми оселями та городами видобувати доломіти. Люди кажуть, натерпілися ще за радянської влади.
Екологічна катастрофа і не інакше. Так називать ці люди розробку нового кар’єру. Селяни стверджують, якщо каменеломня тут таки буде, вони залишаться без води, а у радіусі п’ятидесяти кілометрів постане пустеля.
Марія Калістратова, жителька Раковичів: «Городини не буде. Хто нам це компенсує і яке наше життя буде. Це йде все на загибель.»
Володимир Каптенко, житель Негребівки: «Буде розробка каменю — буде пил, буде виділятися та сама радіація. Буде в повітрі, буде осідати.»
У 70-х роках минулого століття тут уже добували доломіти. Тоді з криниць у селах з криниць почала зникати вода, а люди усе частіше стали хворіти на рак. «Родовища доломітів тут справді унікальні», — пояснює професор геології, але побоювання людей підтверджує.
Василь загнітко, професор геології: «Вся вода, грубо кажучи, стане нижче. І сади, які підпитуються цими грунтовими водами, можуть посохнути й річки висохнути.»
«Селяни ходять у личаках, а під ногами лежить золото», — запевняють інвестори. Поки що проводять лише геологічну розвідку. Кажуть, родовища білого кристалічного каменю дуже потрібні металургійній галузі та для будівництва. Їх в Україні небагато, тож у новий кар’єр з видобутку доломітів вони ладні вкласти 20 мільйонів євро. Але не раніше ніж за два роки.
Артем Миронович, голова правління «Укрбудматеріали»: «Должно пройти минимум два года. Минимум. Первое, мы должны изучить добытый материал. Провести лабораторные исследования на предмет того, насколько он является опасным»
Інвестори обіцяють селянам нові дороги та ремонт школи. Але селяни не вірять у золоті гори, мовляв їх обманюють не вперше, адже ліцензію на розробку родовища інвестори отримали незаконно за підробленним рішенням сільради. Людям тоді не сказали ані слова.
Сидір Кізін, юрист: «Є підроблене рішення сесії сільської ради на видання дозволу на розробку родовища. По ньому є вирок, людина засуджена, — колишній сільський голова.»
Зараз місцеві жителі вимагають припинити усілякі роботи на родовищі. Якщо ні, обіцяють силою вигнати інвесторів із села.
Юрій Лейченко: «Поважайте думку громади. За конституцією громада визначає все. Прошу нашу громаду прийняти рішення про демонтаж устаткування і припинить всілякі роботи.»
Відео надано телеканалом ТСН.ua