23 листопада питання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству “Доломіне” зняли з розгляду сесії Радомишльської міської ради. Мова йде про затоплений кар’єр та земельну ділянку у 70 гектарів поблизу села Негребівка Радомишльської громади.
На сесію приїхали близько ста жителів навколишніх сіл — із плакатами вони вимагали не надавати дозвіл на відведення земельної ділянки. Протягом кількох годин зібрали понад півтори тисячі підписів жителів громади.
“Товариство “Доломіне” надало лише експертний висновок на трьох сторінках, який суперечить тим документам, які вони надали до міської ради. У висновку зазначено, що впливу на водоносні горизонти, на рівень води не буде, тобто це не вплине на наші колодязі. У інших документах написано, що водогін потрібно забезпечити. У 2012 році вони писали на селищну раду прохання на розробку плану водогону”, — розповіла місцева жителька Альбіна Ніколенко.
Присутні у залі під час сесії повідомили, що вони не проти ведення бізнесу на цій території, втім навколо кар’єру вони бачать об’єкт рекреації, наприклад, центр реабілітації для військових. Для цього подали петицію до міської ради, аби змінити цільове призначення ділянки на землі рекреаційного призначення.
“Це має бути центр для військових, а також членів їхніх родин і для всіх, хто постраждав від цієї війни. Це психологічна підтримка, це можливість вивільнити свої емоції, проговорити свої проблеми для того, щоб жити далі і жити якісно”, — повідомила місцева жителька Людмила Афанасьєва.
Серед присутніх у сесійній залі були і прихильники ідеї розробки затопленого кар’єру. Юрій Захарчук представився місцевим жителем та інженером. Чоловік розповів, що розробка родовища — це джерело прибутку для громади та робочі місця для місцевих жителів.
“Сільське господарство, наприклад, потребує доломітів для розкислення ґрунтів. Доломітів в Україні зараз дефіцит і ціна на них дуже висока. Металургія без них теж задихається. Раніше доломіти йшли із Білорусі, а зараз самі розумієте, яка ситуація з Білоруссю. Я вважаю, що громаді варто боротись не проти кар’єру, а за нього. Так, щоб кар’єр не нашкодив громаді, і ця компанія співпрацювала нормально з громадою”, — зауважив місцевий житель Юрій Захарчук.
Виступ Юрія Захарчука у сесійній залі зустріли бурхливим обговоренням та криками “ганьба”.
Після обговорення депутати вирішили зняти це питання з розгляду сесії. А компанії ТОВ “Доломіне” порекомендували розробити та надати оцінку впливу на довкілля.
“Депутати прийняли рішення про зняття з розгляду цього питання і рекомендували підприємству виготовити оцінку впливу на довкілля — це передбачає і проведення громадських слухань. Якщо цей документ буде виготовлено відповідно до закону, і відбудуться громадські слухання — тоді ми повернемося до цього питання”, — розповів Радомишльський міський голова Володимир Тетерський.
Кореспонденти Суспільного намагалися зв’язатися з представниками товариства “Доломіне”, аби почути їхню точку зору, втім номер телефону, який вказаний на ресурсах Youcontrol та Opendatabot, не обслуговується.
Кар’єр збудували у 70-х роках минулого століття. За кілька років його роботу припинили. Нині кар’єр затоплений. Відновити роботу планували у 2011 році. Тоді після численних протестів місцевих жителів родовище не розконсервували. Нині знову розробляти кар’єр планує компанія ТОВ “Доломіне”. 21 жовтня жителі прилеглих сіл на зборах громади вирішили не надавати дозвіл на відновлення роботи та подальшу розробку кар’єру.
Джерело: Суспільне. Житомир